Lhotka 1 u Zadní Třebaně 

Reportáž ze Stáje Bílý Kámen

8. srpna 2012 v 22:00 | Ing. Tomáš Nolč, Mgr. Eva Nolčová |  O nás, kontakty, adresa
Většina knih propagujících jezdectví začíná starým arabským příslovím "Nejkrásnější pohled na svět je z koňského hřbetu." Ano, ale….. většina lidí se dříve nebo později dobere k poznání, že čím chce mít krásnější pohled na svět, ať už z koňského hřbetu nebo při jiné bohulibé činnosti, tím tomu musí dát víc sám ze sebe. Po tomto krásném pohledu a to i z koňského hřbetu zatoužil i Tomáš Nolč. V roce 1986 se začal zajímat o koňský svět, v roce 1990 si pořídil prvního koně a dál rozšiřoval svůj chov. V roce 2001 se rozhodl založit svou vlastní stáj, Stáj Bílý Kámen. Ta se nachází na malebném místě na kopci nad Zadní Třebaní, mezi CHKO Český kras - Karlštejnsko a Brdskými lesy. Stáj vznikla v usedlosti bývalé formanské hospody z roku 1691. Živým svědkem celé historie tohoto místa je starý dub, který stojí přímo v srdci statku. Usedlost a její okolí oplývá osobitým kouzlem a šarmem.

Novou tváří objektu je vybudovaná nová stáj pro koně s 15 boxy, z toho 10 vnitřních a 7 venkovních. Ty jsou standardně vybaveny napáječkami, držáky na liz, žlaby na jadrné krmení a podlahy jsou z dubových špalků. Velikost boxů vyhovuje plně evropským normám i welfare koní. Celkově ke statku přináleží 30 ha pastvin a luk. Ty slouží nejen k přirozenému pohybu koní na pastvinách, ale i k výrobě vlastního sena. Stáj nabízí majitelům a chovatelům koní ustájení a pronájem boxů. Zde také najdete několik koní majitele stáje, které jsou určeny pro výcvik jezdců. Tomáš Nolč je nejen majitelem, ošetřovatelem koní, ale i trenérem jezdců a to dospělých i dětí. Věková hranice jezdců je od 3 let, kde se děti vodí za doprovodu rodičů po okolí. Klasický výcvik se začíná okolo 6 roku věku a řídí se dle fyzické i psychické vyspělosti a přání a cílů klienta. Ten probíhá na pískové nebo travnaté venkovní jízdárně se skokovým materiálem. Hodina se skládá z různých cvičení jezdce na koni, které je zaměřeno na koordinaci pohybů a rozvoj fyzické ale i psychické zdatnosti. Po tomto cvičení následuje rozvoj komunikace mezi jezdcem a koněm. Jízda na koni aktivně podporuje soustředěnost, empatii, altruismus a rozvíjí schopnost překonávat a řešit stresové situace. Pokud je jezdec schopen zachovat svoji bezpečnost i bezpečnost koně, může se vydat v doprovodu trenéra na vyjížďku do okolní přírody. Zdejší oblast nabízí mnoho možností např. do údolí řeky Berounky, do míst Koněpruských jeskyň, hradu Karlštejna, Tetína, Kody, Srbska, Svatého Jana pod Skalou, ale také do Brdských lesů a na poutní místo Skalku. Cíl vyjížďky je směřován dle přání jezdce a jeho stupně dovednosti jízdy na koni.

Stáj nabízí také trénink od dalších lidí z oboru. Majitel stáje spolupracuje s trenérem Ing. Karlem Polákem, který je schopen připravit jezdce na zkoušky základního výcviku a na parkurové a všestrannostní závody . Na těchto závodech působí jako rozhodčí. Jeho služeb využívá několik jezdců stáje včetně Tomáše Nolče.

Mezi další aktivity stáje a jeho majitele je účast na kulturních akcích v regionu. Jeho koně můžete vidět na Staročeských májích a Masopustu v Zadní Třebani, v muzikálu Noc na Karlštejně, kde v sedle jede samotný císař Karel IV. s královnou

Snahou a přáním majitele stáje, Tomáše Nolče, je harmonie a soulad mezi koňmi a lidmi.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama